Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Július elsejével lépett hatályba a „kismama-szövetkezetek” alapításáról szóló jogszabály, és a már működő öt szövetkezetből négy lépett érdekvédelmi szövetségbe.
Megalakult a Kisgyermekkel Otthon Lévők Szövetkezeteinek Országos Érdekképviseleti Szövetsége (Kisgyermekesek Érdekvédelmi Szövetsége) szerdán Budapesten. Csomai Eszter, a szövetség megválasztott elnöke az MTI-nek elmondta, július elsejével lépett hatályba a „kismama-szövetkezetek” alapításáról szóló jogszabály, és a már működő öt szövetkezetből négy lépett érdekvédelmi szövetségbe.
Ezekben a szövetkezetekben
Az új szövetkezeti forma segíti őket abban, hogy könnyebben visszatérhessenek a munkaerőpiacra, hiszen rugalmas, részmunkaidős foglalkoztatást tesz lehetővé – ismertette.
A szövetkezeti foglalkoztatás a meglévő munkaviszonyt nem érinti, pluszjövedelmet biztosít, és
– mondta. Csomai Eszter hozzátette, az érdekképviseleti szövetségi formának köszönhetően a szövetkezetek egymást támogatva még hatékonyabbak tudnak lenni, szélesebb körben megismertetni ennek az atipikus foglalkoztatási formának az előnyeit a társadalommal.
Kósa Lajos (Fidesz) országgyűlési képviselő, az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) elnöke arról beszélt, hogy a kismama-szövetkezetek működése hasonló lesz a már évek óta meglévő diák- és nyugdíjas-szövetkezetekéhez. Példaként elmondta, az iskolaszövetkezeteket tömörítő DiákÉSZ nyilvántartása szerint 200 ezer diák dolgozik a tagszervezeteken keresztül, és a nyugdíjas-szövetkezeteken keresztül munkát vállalók is több tízezren vannak.
A magyar munkaerőpiacnak az atipikus foglalkoztatási forma nagyjából a tíz százalékát fedi le – mondta az OSZT elnöke, hozzátéve: a jelenlegi piaci igényeknek a 70-80 százalékát tudják kihasználni.
Hozzátette: Magyarországon jelenleg 4,6-4,7 millió embernek van munkaviszonya, közülük 130 ezren kölcsönzött munkaerőként dolgoznak, szövetkezeti formában nagyjából 300 ezren dolgozhatnának, tehát van még „felfutása” ennek a foglalkoztatási formának. Kósa Lajos elmondta, ha a most megalakult érdekképviseleti szövetség az OSZT tagja lesz, információval, szervezésben, a szövetkezeti munkavállalás könnyítésében tudnak segíteni új tagjuknak.
(MTI)
Nyitókép: Pixabay